Jeszcze w tym roku urządzenia mobilne staną się główną platformą do oglądania online video, zostawiając w tyle urządzenia stacjonarne – wynika z opublikowanego dziś przez Zenith raportu Online Video Forecasts 2016.

Konsumenci na całym świecie spędzą średnio 19,7* minut dziennie oglądając video na swoich mobilnych urządzeniach (smartfonach i tabletach), a na urządzeniach stacjonarnych (komputerach desktopowych i smart TV) – 16 minut. Oznacza to skokowy wzrost mobile – o 39% w porównaniu z danymi z ubiegłorocznego raportu (14,2 minuty). Konsumpcja video na urządzeniach stacjonarnych pozostaje natomiast podobnym do ubiegłorocznego poziomie. Wzrost czasu spędzanego na oglądaniu video na smart TV równoważy spadek oglądalności video na komputerach desktopowych, które tracą na rzecz smartfonów i tabletów.

To druga edycja przygotowanego przez Zenith raportu Online Video Forecasts. Raport zawiera historyczne dane i prognozy konsumpcji online video i wydatków na reklamę w tej formie, wraz z komentarzami dotyczącymi rozwoju online video na poszczególnych rynkach, przygotowanymi przez lokalnych ekspertów. Tegoroczna edycja raportu obejmuje dane z 57 rynków, w tym z Polski.

Szybki wzrost konsumpcji mobile video jest napędzany rosnącą popularnością urządzeń mobilnych (w szczególności tanich urządzeń w mniej zamożnych krajach), coraz lepszą jakością ich wyświetlaczy, oraz coraz powszechniejszym dostępem do internetu zapewniającego szybki transfer danych, szczególnie 4G. Według prognoz Zenith konsumpcja video na urządzeniach mobilnych wzrośnie o 33% w 2017 roku i o 27% w 2018, sięgając 33,4 minuty dziennie. W 2018 roku 64% internetowego video będzie oglądane na urządzeniach mobilnych. Natomiast konsumpcja video na urządzeniach stacjonarnych będzie rosła o 13% w 2017 roku i o 3% w 2018, sięgając 18,7 minuty dziennie. Ten wzrost będzie wynikał z coraz częstszego oglądania video na smart TV.

Według szacunków Zenith, Polacy spędzą w tym roku średnio 15 minut dziennie oglądając online video na urządzeniach mobilnych, a na urządzeniach stacjonarnych – aż 20 minut. W 2017 roku konsumpcja video na urządzeniach mobilnych wzrośnie o 20%, a w 2018 – o 22%, kiedy sięgnie 22 minut dziennie. Czas poświęcany na oglądanie video online na urządzeniach stacjonarnych w 2016 roku spadł o 5% w porównaniu z 2015, ale już w 2017 roku wzrośnie o 10%, a w 2018 – o 23%, sięgając 27 minut dziennie.

Z naszych analiz wynika, że Polacy wciąż częściej oglądają online video na urządzeniach stacjonarnych, choć już w przyszłym roku konsumpcja mobile video wzrośnie z większą dynamiką. Polski rynek nie odbiega jednak od światowych tendencji – dostępność urządzeń mobilnych i szybkość transferu danych sprawia, że konsumenci mają kontent video stale w zasięgu ręki i coraz chętniej z niego korzystają. Równie chętnie popularność video online wykorzystują reklamodawcy, doceniając możliwość dotarcia poprzez atrakcyjny, angażujący kontent video do coraz bardziej wymagających konsumentów, i wykorzystując nowe rozwiązania technologiczne do interakcji z konsumentami oraz do budowania i pogłębienia ich doświadczeń z marką. Przekłada się na rosnące inwestycje w tę formę reklamy – w tym i w przyszłym roku wzrosną one o 20% – powiedziała Agata Majecka, General Manager Zenith.

 

20% wzrost wydatków na reklamę online video

W 2015 roku reklamodawcy przeznaczyli na reklamę online video 17,5 mld USD, w 2014 – 13,4 mld USD. Według prognoz Zenith, w ciągu 3 najbliższych lat wydatki na reklamę video online będą rosły średnio o 19,8% rocznie, osiągając w 2018 roku wartość 30,1 mld USD. W efekcie udział online video w wydatkach na reklamę displayową wzrośnie do 31,3% (wobec 26,7% w 2015 roku). Reklama online video, podobnie jak reklama w mediach społecznościowych, szybko powiększa swój udział kosztem „tradycyjnych” banerów – mniej efektywnych i coraz mniej lubianych przez konsumentów, szczególnie tych, którzy korzystają z urządzeń mobilnych.

W Polsce wydatki na video online rosną szybciej niż na reklamę internetową w ujęciu całościowym. W tym roku wartość reklamy video wzrośnie o 20% w porównaniu do 2015, podczas gdy reklama internetowa ogółem – o 12%. Jeszcze szybciej rośnie wartość wydatków na reklamę video w kanale mobilnym – aż 37% rok do roku. W 2016 roku do kanału mobilnego trafi prawie co piąta złotówka z wydatków na reklamę video.

Jest to naturalna droga migracji za użytkownikami, którzy coraz więcej czasu spędzają na urządzeniach mobilnych, także w celu konsumpcji treści video. świadczą o tym chociażby milionowe pobrania aplikacji mobilnych takich jak Ipla czy Player. Online video jest na wielu polach dużo bardziej efektywne niż tradycyjne formy reklamy display. Reklama video jest lepiej widoczna, bardziej angażująca, lepiej zapamiętywana. Jest komplementarna do reklamy telewizyjnej, a w dobie zmniejszającej się widowni telewizyjnej jest często lepszym sposobem dotarcia do niektórych grup celowych. Nic dziwnego, że reklamodawcy przeznaczają już 15% swoich digitalowych budżetów na reklamę video – wyjaśnia Marta Zielonka, Buying Manager w Zenith.

Do 2018 większość wydatków na video online na urządzeniach stacjonarnych

Choć online video jest oglądane częściej na urządzeniach mobilnych, to większość budżetów przeznaczana jest wciąż na reklamę emitowaną na urządzeniach stacjonarnych. Ta sytuacja utrzyma się jeszcze w 2017 roku. Według szacunków Zenith w tym roku reklama video na urządzeniach stacjonarnych będzie stanowiła 68% wszystkich wydatków na reklamę online video (w 2015 było to 75%). Budżety na reklamę na urządzeniach mobilnych i stacjonarnych wyrównają się nie wcześniej niż w 2018 roku. Reklamy video są bardziej angażujące i efektywne na większych ekranach, więc reklamodawcy będą nadal płacili więcej za reklamy na urządzeniach stacjonarnych.

 

* O ile nie zaznaczono, że dane dotyczą Polski, dane dotyczące konsumpcji video odnoszą się do 57 kluczowych rynków, które obejmuje raport Online Video Forecasts, natomiast wartości wydatków reklamowych podane są w skali globalnej.

Powiązane aktualności