Algorytm drzew decyzyjnych

 

GENEZA

Zasadnicze znaczenie dla sprzedaży produktów sezonowych mają czynniki, na które nie mamy wpływu: temperatura, opady, pylenie roślin czy liczba zachorowań. Efektywne kosztowo dotarcie z komunikacją o takim produkcie do konsumentów mieszkających w różnych miejscach, w momencie kiedy właśnie w ich regionie wystąpią optymalne warunki sprzyjające sprzedaży, jest wyzwaniem.

REALIZACJA

Do rozwiązania tego problemu wykorzystaliśmy autorski pomysł. Po raz pierwszy do definiowania reguł kampanii programmatic zastosowaliśmy algorytm drzew decyzyjnych. Skuteczność tego podejścia potwierdziliśmy realizując kampanię leku na alergię .

 

EFEKTY

Dzięki wdrożeniu algorytmu obniżyliśmy CPM o 47% przy jednoczesnym zwiększeniu widzialności reklam o 11% w ciągu całego sezonu.

 

Zintegrowane kampanie video

Rewolucyjne podejście do zintegrowanego zarządzania kampaniami TV i digital dla Sanofi

GENEZA

Planowanie kampanii video i telewizji odbywa się w zbliżony sposób. Odbiór obu mediów przez konsumenta jest dość podobny, ale internet dobudowuje unikalny zasięg, zwłaszcza w młodszych grupach konsumentów. Większą efektywność generujemy również dzięki dokładnemu kierowaniu reklam – zarówno pod kątem grupy celowej, jak i częstotliwości kontaktów. Niestety, im większa lista wydawców w internecie, tym bardziej potencjalna przewaga tego medium maleje, bo tylko część witryn pozwala targetować demograficznie, a ich rozdrobnienie uniemożliwia kontrolę częstotliwości.

REALIZACJA

Wykorzystaliśmy Doubleclick Bid Manager, który jest obecnie jedynym narzędziem RTB z dostępem do powierzchni największego serwisu video w Polsce, czyli YouTube. Następnie wykonaliśmy szereg bezpośrednich integracji z wydawcami treści premium, m.in. TVN, Onet, WP oraz Agorą.

 

EFEKTY

Dzięki wykorzystanej technologii, prowadziliśmy kampanie w ogromnej puli zasobów video tak, jakby należały do jednego wirtualnego wydawcy. Największą korzyścią, która z tego wynika jest możliwość kontroli częstotliwości kontaktów w globalnej skali, co nie było do tej pory możliwe dla takiego przekroju partnerów mediowych. W ten sposób poprawiliśmy jakość odbioru przez konsumenta, który nie jest zalewany z każdej strony tymi samymi reklamami. Uprościliśmy też znacznie proces uruchamiania i optymalizacji kampanii, opierając ją o zintegrowaną platformę.

 

Aplikacja grywalizacyjna Tajemniczy Składnik

Wykorzystanie mechaniki gier i multiscreeningu do budowania zaangażowania konsumentów

GENEZA

Electrolux konsekwentnie inwestuje w budowę internetowej społeczności wokół swojej marki, realizując m.in. projekt edukacyjny oparty o mechanizm grywalizacji. Osadzona na Facebooku platforma edukuje potencjalnych konsumentów, przedstawiając możliwości produktów Electrolux, i inspiruje do kulinarnych odkryć. Dzięki mechanizmowi grywalizacji konsumenci są nagradzani za swoją lojalność i interakcje z marką.

Realizując kampanię "Tajemniczy Składnik", Electrolux stanął przed wyzwaniem przeniesienia społeczności z Facebooka przed ekrany telewizorów, by śledziła tam kolejne odcinki dedykowanego marce programu.

REALIZACJA

Nasza grupa docelowa używa smartfonów podczas oglądania telewizji, dlatego rozbudoaliśmy platformęgrywalizacyjną o aplikację mobilną. Aplikacja wykorzystywała mechanizm skanowania i rozpoznawania obrazu. Każdy użytkownik, który zeskanował fragment odcinka programu telewizyjnego z odpowiednim kodem, był nagradzany punktami. Punkty mógł następnie wymienić na wybrany przez siebie prezent, dostępny w desktopowej wersji platformy.
Dzięki zastosowanym mechanizmom wygenerowaliśmy 61 555 interakcji związanych z programem.

 

 

Food Truck #parawruch

Kampania promująca wielofunkcyjne piekarniki parowe Electrolux CombiSteam Deluxe

O KAMPANII

W ramach promocji piekarników parowych marki Electrolux stworzyliśmy pierwszy obrandowany Food Truck w Polsce, będący jednocześnie zarabiającym na siebie medium reklamowym. Przemierzając nim kraj, dotarliśmy bezpośrednio do konsumentów, przekonując wykwintnym i zdrowym menu Food Trucka o zaletach pieczenia na parze.

REALIZACJA

Na trasie #parawruch znalazło się dotąd 46 miejscowości.

W samym tylko okresie wakacyjnym kontakt ze strefą kulinarną Electrolux miało ok. 200 tys. osób. W warsztatach kulinarnych wzięło udział 1450 osób. Dlatego Food Truck wciąż jeździ po Polsce i inspiruje smakiem!

 

Media plan zsynchronizowany z sezonem pylenia

Kampania leku na alergię Allegra (Sanofi)

O KAMPANII

W zależności od regionu i płci nawet 40% Polaków cierpi na różnego rodzaju alergie, z czego aż 25% zmaga się z katarem siennym. Ich alergia jest najczęściej wywołana przez pyłki roślin, których stężenie w powietrzu nasila się w miesiącach wiosennych i letnich. Aby złagodzić objawy, sięgają po leki.

Wyzwanie, przed którym stanęliśmy, dotyczyło stworzenia optymalnego mediaplanu dla Allegry, w którym maksymalnie wykorzystamy synergię kampanii reklamowych i sezonu pylenia, aby zwiększyć efektywność inwestycji w media oraz sprzedaż leku.

EFEKTY

108%

wzrost ROI

 

16,7%

wzrost sprzedaży wartościowej Allegry

 

Nowatorska technologia i zjawiskowe Polki

Kampania maskary Maybelline Lash Sensational

O KAMPANII

W kategorii produktów do makijażu dominują nowości. To one przyciągają uwagę, jednak na krótko - do czasu pojawienia się kolejnej. Naszym celem było utrzymanie zainteresowanie maskarą Lash Sensational, obecną na rynku od kilku miesięcy.

Wykorzystaliśmy do tego nowatorską technologię AOD Sync opierającą się na multiscreeningu i programmatic buying. Do tej pory w Polsce emitowano reklamy na różnych touchpointach z nadzieją, że gdy widzowie zaczną przełączać się pomiędzy nośnikami, trafią ponownie na reklamę danej marki. Dzięki AOD Sync nic nie dzieje się przypadkowo. Przez 24 godziny na dobę trackowaliśmy spoty telewizyjne i w momencie pojawienia się reklamy MNY Lash Sensational uruchamialiśmy automatycznie targetowaną demograficznie kampanię display oraz video na różnych urządzeniach (desktop, tablet, laptop, smartfon). Wydłużało to kontakt z marką i wzmacniało efekt komunikacji.

EFEKTY

57%

do takiego poziomu wzrosła świadomość produktu Lash Sensational

 

92%

tyle wyniosła chęć zakupu Maybelline Lash Sensational po kampanii

 

Wspomóż doga za hot-doga

#PerformicsHelps

O AKCJI

Już od 3 lat Performics i Newcast wraz z Fundacją Viva! organizują akcję „Wspomóż doga za hot-doga” – zbiórkę rzeczy potrzebnych w schronisku dla zwierząt w Korabiewicach.

W samym centrum Mordoru na Domaniewskiej serwujemy wegańskie przysmaki w zamian za datki pieniężne i dary rzeczowe dla podopiecznych schroniska dla zwierząt w Korabiewicach.

Więcej o akcji

EFEKTY

W tym roku dzięki hojności uczestników akcji
przekazaliśmy schronisku w Korabiewicach:

10 190,47 zł

65 kg karmy
15 smyczy i obroży
kilkanaście koców i 2 łóżeczka dla psów

Dziękujemy!
 

 

 

 
 

Pierwszy radiowy talent show!

Wprowadzenie na rynek sieci Freshmarket

O KAMPANII

Znany format – wokalny talent show oraz bardzo znane medium – radio. Do tej pory bardzo rzadko wykorzystywane razem w celu aktywizowania konsumentów. W skupionej na kulinariach i walce na SOVy, zachowawczej kategorii detalistów spożywczych konkurs FreshTalent był prawdziwym powiewem świeżości.

Polacy uwielbiają śpiewać, czego przykładem jest niezmienna od lat popularność programów typu talent show. Poszukiwanie świeżych talentów doskonale oddaje ducha marki Freshmarket – nowość, świeżość i  proaktywność. We współpracy z Radiem Zet przygotowaliśmy więc wokalny talent show, w którym zachęcaliśmy słuchaczy, by nagrali własną wersję przeboju „Say a little prayer”.

EFEKTY

1722

tyle wersji piosenki nagrali uczestnicy konkursu

 

286 tys.

razy internauci odtwarzali nagrane piosenki

 

Sportowe emocje

Mecz w banerze, nc+

O KAMPANII

Szukaliśmy sposobu by pokazać internautom, jak wielkich emocji dostarcza kontent premium: transmitowane na żywo mecze Ekstraklasy. Wiemy, że relacje na stronach www czy oglądanie powtórek nie są w stanie zadowolić prawdziwego kibica.
Postanowiliśmy więc dać konsumentom próbkę oferty nc+.

Jako pierwsi w Polsce wyemitowaliśmy na żywo kontent telewizyjny w kreacji internetowej. Transmitując na żywo mecz piłkarski w kreacji display na największym portalu, zaprezentowaliśmy szerokiej rzeszy internautów treści dostępne jedynie w płatnej telewizji i przełamaliśmy schemat komunikacji kategorii.

REALIZACJA

300 tys.

tylu unikalnych użytkowników zetknęło się z przekazem w ciągu niecałych dwóch godzin trwania transmisji. Prawdziwych emocji związanych z oglądaniem meczu na żywo doświadczyło ponad 22 000 osób, które weszły w interakcję z przekazem

EFEKTY

IA 2014

wyróżnienie w konkursie Innovation Award 2014 w kategorii Innowacyjne Wykorzystanie Intrentu i Mediów Interaktywnych

 

Bez tabu

TENA Lady - oswajanie wstydliwego problemu

O KAMPANII

Nietrzymanie moczu to dla kobiet wstydliwa sprawa. Inne przypadłości dojrzałego wieku, np. zmarszczki, są od lat swobodnie komunikowane. O inkontynencji się nie mówi, albo mówi się bardzo poważnie. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość czują się samotne i wyobcowane, tracą poczucie kobiecości.

Chcieliśmy ten problem oswoić, pokazać, że to codzienna przypadłość wielu kobiet, że można sobie z nią poradzić i żyć pełnią życia. A jak to najlepiej zrobić? Poprzez humor – najlepsze lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Wykorzystaliśmy sztukę komediową "Klimakterium", w której dojrzałe aktorki otwarcie, z dystansem i humorem opowiadają o tym trudnym okresie życia i dolegliwościach z nim związanych.

EFEKTY

Zbadaliśmy efektywność komunikacji, zapraszając do udziału w badaniu widownię 16 spektakli:

73%

spontaniczna świadomość lokowania TENA Lady w sztuce

70%
badanych kobiet zadeklarowało chęć zakupu TENA Lady w przyszłości

 

Aksamitne stopy

Scholl Velvet Smooth, Reckitt Benckiser

O KAMPANII

Do kategorii o niskiej penetracji wprowadziliśmy z sukcesem innowacyjna nowość. Mimo wysokiej ceny produkt sprzedał się znakomicie, przekraczając o 386% plan, a wartość sprzedaży Scholla wzrosła o 337% vs ten sam okres rok temu.
Doskonałe wyniki osiągnęliśmy, co warto podkreślić, poza sezonem! Udało się to dzięki skutecznej kampanii: połączeniu siły TV oraz zaangażowaniu konsumentek w akcję testowania produktu i wykorzystaniu mechanizmów WOM.

EFEKTY

144%

wzrost udziałów rynkowych Scholl w kategorii produktów do pięlęgnacji stóp

EFEKTY

EFFIE

kampania nagrodzona w 2014 r. srebrnym Effie w kategorii Launch

 

Dobra energia

Polska Grupa Energetyczna PGE

O KAMPANII

Świetlik z telewizyjnej reklamy, który podąża za zabieganymi przechodniami w galerii handlowej i na lotnisku? Tego jeszcze nie było!

Dzięki nowatorskiej technologii i wykorzystaniu interaktywnych ekranów z czujnikami ruchu zbudowaliśmy prawdziwie interaktywne medium, znacznie wykraczające poza klasycznie rozumiany nośnik OOH. Kontakt z tradycyjnym nośnikiem trwa zaledwie kilka sekund, nasze ekrany zatrzymały przechodniów na dłużej. Zaintrygowani ludzie z zauważalną przyjemnością wchodzili w interakcję ze świetlikami, znakiem rozpoznawczym kampanii i marki PGE. Niestandardowa forma reklamy dodatkowo zaskoczyła konsumentów i skutecznie wyróżniła markę.

EFEKTY

760 tys.

osób miało kontakt z naszymi interaktywnymi nośnikami

REALIZACJA

4

lokalizacje: Port Lotniczy Katowice Pyrzowice, Warszawa Złote Tarasy, Gdynia CH Riviera, Port Lotniczy Poznań Ławica

 

Ty i Twoja skóra w najlepszej formie

Men Expert, L'Oreal

WYZWANIE

Większość mężczyzn uważa pielęgnację skóry za mało męską. Naszym celem było przełamanie tego sposobu myślenia i przekonanie ich, że dbanie o skórę jest równie męskie jak dbanie o formę.

Men Expert postawił na budowanie skojarzeń z męskością definiowaną jako sprawność fizyczna. Wykreował świat wysiłku fizycznego i współzawodnictwa, dostępny dla każdego, kto chce dbać o dobrą formę. Kluczowym elementem tego świata stał się Men Expert Survival Race – ogólnopolski cykl miejskich biegów z przeszkodami. Wokół niego, pod hasłem „Ty i Twoja skóra w najlepszej formie”, zorganizowaliśmy szereg angażujących działań w internecie.

REALIZACJA

7000

zawodników, którzy wzięli udział w biegach w 3 miastach. Uczestnicy biegów zamieścili na kanale Men Expert 390 filmów przedstawiających ich sportowe zmagania

EFEKTY

17%

wzrost udziałów rynkowych Men Expert

 

Na ratunek włosom

Fructis Goodbye Damage, L'Oreal

O KAMPANII

Fructis w swoim portfolio ma wiele linii dedykowanych konkretnym problemom związanym z pielęgnacją włosów. Młody charakter komunikacji jest jednocześnie błogosławieństwem i przekleństwem. Jest ona łatwo zapamiętywana, ale przez wiele lat nie skupiała się na benefitach racjonalnych i Fructis borykał się z percepcja marki oferującej tylko szampony do włosów normalnych, niewiele konsumentek używało odżywki. Musieliśmy to zmienić!

REALIZACJA

300

testerek produktu na Wizaż.pl, największy test w historii witryny. 85% kobiet twierdziło, że odżywka działa, a 70% uznało, że jest idealna dla włosów zniszczonych 

EFEKTY

870

komentarzy zostawionych przez testerki na forum Wizaz.pl

 

Zamień szafkę na zmywarkę

Electrolux, Finish Reckitt Benckiser

 O KAMPANII

Wiele osób nie decyduje się na zakup zmywarki ze względu na brak miejsca w kuchni. Naszym zadaniem było pokazanie jak łatwo i szybko, bez konieczności wywracania kuchni do góry nogami można zamontować zmywarkę w małej kuchni w miejscu jednej z szafek.

Nakręciliśmy film z Romkiem, gospodarzem typowego polskiego mieszkania z niewielką kuchnią, który samodzielnie w kilka godzin zamontował u siebie zmywarki. Następnie ogłosiliśmy konkurs, zachęcając internautów do skorzystania z naszych instrukcji i sfilmowania samodzielnego montażu zmywarki.

REALIZACJA

46 tys.

Liczba użytkowników
zaangażowanych w stronę
konkursową 

EFEKTY

194

Zgłoszenia do bardzo angażującego konkursu

 

I jesteś u siebie!

dom.gratka.pl, Polskapresse

O KAMPANII

Co roku, latem, studenci szukają mieszkania do wynajęcia.  Największą barierą są dla nich koszty wynajmu. W grupie jest raźniej i taniej, więc często wynajmują mieszkanie wraz z kilkoma znajomymi. Wykorzystaliśmy ten insight, by zaangażować grupy studentów do stworzenia atrakcyjnego dla ich rówieśników kontentu, który przyczyniłby się do odmłodzenia wizerunku serwisu. Zorganizowaliśmy konkurs, w którym mogli wygrać tytuł ambasadorów dom.gratka.pl i 30 tys. zł na roczny najem mieszkania marzeń.

REALIZACJA

37

filmów zgłoszonych do konkursu. Zostały one wyświetlone na YouTube blisko
129 000 razy i zdobyły ok. 60 000 głosów.

EFEKTY

8 p.p.

wzrost świadomości wspomaganej wśród osób w wieku 19-24 lata: awans na 2 pozycję w kategorii w tej grupie

 

Dobrze i tanio

Brother

O KAMPANII

Każdy z nas chciałby korzystać z urządzeń świetnej jakości  kupionych za okazyjną cenę. Z drugiej strony, panuje przekonanie, że jeśli cos jest dobre to musi odpowiednio dużo kosztować. Jeżeli cena wyjściowa trwale spada, zaczynamy podejrzewać, że odbyło się to właśnie kosztem jakości komponentów.

Dlatego nasz pomysł na kampanie polegał na stworzeniu wrażenia okazji zakupowej bez obniżania bazowej ceny produktu. Posłużyliśmy się formą promocji CashBack polegającą na zakupie produktu po regularnej cenie i późniejszym odbiorze benefitu w postaci kwoty promocyjnej. Dzięki temu pokonaliśmy barierę percepcji droższego urządzenia nie obniżając stałej ceny, co wiązałoby się z ryzykiem obniżenia percepcji jakości.

REALIZACJA

98 tys.

wizyt na stronie
internetowej promocji

EFEKTY

55%

wzrost sprzedaży

 

Wakacje pod prąd

PGE

O KAMPANII

PGE Polska Grupa Energetyczna to firma znana z produkcji i dystrybucji prądu. Nie każdy wie, że dzięki jej zaangażowaniu powstają też tereny idealne na rodzinny wypoczynek. Dlatego by przybliżyć Polakom inne oblicze PGE, postanowiliśmy zachęcić ich do spędzenia wakacji „pod prąd” – w sposób nieoczywisty, w miejscach jeszcze nieodkrytych przez tłumy turystów, z dala od utartych szlaków. Właśnie takie są miejsca powstałe dzięki działalności rekultywacyjnej PGE.

Przewodnikiem po nieodkrytych jeszcze atrakcjach turystycznych był Leszek Talko, który wyruszył w podróż wraz ze swoimi dziećmi.

EFEKTY

2 mln

widzów poznało ciekawe wakacyjne miejsce dzięki audycjom emitowanym w TVN i w internecie

 

300

rodzin zaangażowanych w konkurs na najlepsze miejsce na wakacje pod prąd

REALIZACJA

Strategia kreatywna, Branded Content, Kreacja offline&online, Zakup i planowanie mediów

 

Impreza roku

Kac Vegas3, Warner Bros

O KAMPANII

Tytuł komedii „Kac Vegas 3” nawiązuje bezpośrednio do klimatu imprezy. Wykorzystaliśmy ten kontekst, żeby w niestandardowy sposób dotrzeć do grupy celowej: reklama filmu była emitowana każdemu, kto planując zakup alkoholu lub imprezowych przekąsek używał mobilnej aplikacji Listonic.

REALIZACJA

47 000

wyświetleń reklamy - klikano w nią 2x chętniej niż w inne komunikaty emitowane w tym czasie w Listonic.

EFEKTY

500 000+

widzów - jedna z najpopularniejszych produkcji 2013 roku.

 

Szalikowy szał

BioaronC, Phytopharm Klęka SA

O KAMPANII

W tradycyjnie massmediowej kategorii odwróciliśmy proces planowania i realizacji kampanii. Zaczęliśmy od online’u, angażując grupę docelową w jej naturalnym otoczeniu i generując kontent. Dopiero w drugiej fazie kampanii wzmacnialiśmy przekaz w massmediach. W ten sposób przebiliśmy się przez clutter i wykreowaliśmy modę na odporność.

EFEKTY

500

prac nadesłanych w konkursie

EFEKTY

4600

nowych fanów BioaronC na FB