W tym roku Polacy spędzą średnio 49 minut dziennie oglądając materiały video w internecie. Światowa średnia wyniesie natomiast 67 minut dziennie, o 11 minut dłużej niż w 2017 roku − wynika z najnowszego raportu Online Video Forecasts 2018 opublikowanego przez agencję mediową Zenith.

Do 2020 roku przeciętny konsument na świecie będzie oglądał video online przez 84 minuty dziennie. Prym w tym zakresie będą wiedli Chińczycy − w 2020 roku przeciętny mieszkaniec Chin spędzi 105 minut dziennie oglądając video w internecie. Na drugim miejscu plasują się Rosjanie (średnio 102 minuty dziennie), a tuż za nimi mieszkańcy Wielkiej Brytanii (średnio 101 minut dziennie).

W Polsce średni czas oglądania online video wzrośnie w 2020 roku do 60 minut dziennie − to o 20 minut więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. Dynamicznie rośnie liczba użytkowników platform SVOD, oferujących w modelu subskrypcyjnym interesujące, wysokiej jakości treści w języku polskim. Jednocześnie nie spada popularność serwisów AVOD, w których materiałom video towarzyszą reklamy. Tak szybki wzrost konsumpcji video online wpływa na to, jak marki planują kampanie telewizyjne i OLV. Z naszych szacunków wynika, że ponad połowa największych reklamodawców w Polsce wykorzystuje online video, by dobudować zasięg kampanii telewizyjnych i dotrzeć do konsumentów, którzy rzadko oglądają telewizję lub w ogóle nie mają telewizora (a jeśli mają, to służy im do oglądania treści video), w tym do młodszych grup. Najwięcej mogą na tym zyskać marki z szerokimi wiekowo grupami odbiorców, z kategorii FMCG, retail czy OTC − powiedziała Anna Bartoszewska, Dyrektor Generalna Zenith.

W skali świata konsumpcja online video wzrosła o 11 minut dziennie w 2017 roku i według prognozy Zenith do 2020 będzie rosła średnio o 9 minut dziennie każdego roku. To głównie dzięki niej rośnie globalna konsumpcja internetu, a tempo jej wzrostu przewyższa dynamikę, z jaką rośnie konsumpcja wszystkich mediów. Oznacza to, że czas poświęcany na oglądanie online video rośnie kosztem konsumpcji tradycyjnych mediów.

Według prognozy Zenith globalne wydatki na reklamę online video wzrosły w 2017 roku o 20%, osiągając wartość 27 mld USD. W 2018 roku wydatki na ten segment reklamy wzrosną o 19%, a do 2020 będą rosły średnio o 17% rocznie, by osiągnąć wartość 43 mld USD. W Polsce wydatki na reklamę online video wzrosną w tym roku o 9%.

To czwarta edycja raportu Online Video Forecasts, publikowanego corocznie przez Zenith. Raport zawiera dane historyczne, prognozy konsumpcji online video i wartości wydatków na reklamę online video oraz komentarze dotyczące kierunków rozwoju poszczególnych rynków ujętych w raporcie, przygotowane przez lokalnych ekspertów. Tegoroczna edycja zawiera dane z 59 rynków, w tym z Polski. W raporcie Zenith definicja online video obejmuje wszystkie treści video oglądane w internecie, w tym serwisy VOD, platformy udostępniania video, jak YouTube oraz materiały video publikowane w serwisach społecznościowych.

Powiązane aktualności